Kreditrendszerű képzés - út a doktori fokozathoz
Doktori képzésünk sajátosságai
Doktori Iskolánk kitüntetett figyelmet fordít a kutatómunkára való felkészítésre. Ennek érdekében a legfontosabb szakmai és kutatásmódszertani ismeretek átadása koncentrált képzési struktúra keretében történik, a kutatói pályára való felkészülést pedig személyre szabottan, a témavezetők bevonásával segítjük.
Koncentrált képzési struktúra
A tárgyakat négy csoportba soroljuk: szakmai alapozó tárgyak, szakmai törzstárgyak, látókörbővítő és a kutatási témában való elmélyülést segítő tárgyak. A szakmai alapozó tárgyakat viszonylag magas, 24 órás szervezésben, a törzstárgyakat 12 órás terhelésben, a látókörbővítő és speciális tárgyakat pedig 8 órás terjedelemben biztosítjuk a hallgatók számára.
A gyakorlati kutatási módszerek elsajátítására tágabb lehetőséget ad a négy (egyenként 24 órás) módszertani tárgy: Statisztika, Ökonometria, Regionális kutatások módszerei 1. (kérdőíves kutatás, elsődleges adatbázis építés és adatbázis kezelés), Regionális kutatások módszerei 2. (kvantitatív empirikus módszerek).
Kreditrendszerű képzés további részletei:
2016. szeptember 1. előtt kezdő évfolyamokban
2016. szeptemberében vagy azután kezdő évfolyamokban
Fokozatszerzés
A fokozatszerzési eljárás
A hallgatói jogviszony az abszolutóriummal (180 kredit megszerzése) a képzési idő végén - a felvételtől számított 36 hónap - de legkésőbb a felvételtől számított 72 hónappal megszűnik.
Kérelem benyújtása fokozatszerzési eljárásra: A doktorandusz az abszolutórium megszerzését követően benyújtja kérelmét a fokozatszerzési eljárásra (doktori cselekményre).
A kérelmet a fokozatszerzési eljárás jelentkezési lapján a szükséges mellékletekkel kell benyújtani. Az értekezést vagy a kérelemmel együtt vagy a kérelem elfogadását követő két éven belül kell benyújtani.
A jelentkezés díja 80.000 Ft
Az egyik nyelv ismeretét igazoló dokumentum a kérelemmel együtt, a másik nyelv ismeretét igazoló dokumentum legkésőbb az értekezéssel egyidejűleg benyújtandó (amennyiben a doktori tanulmányok ideje alatt ez nem történt meg). A Doktori Iskola Tanácsa elfogadja vagy elutasítja a kérelmet (titkos szavazással). Az eljárást a benyújtástól számított két éven belül meg kell szüntetni, ha a kérelmező nem tesz eleget a feltételeknek. Elutasítás esetén ugyanazon tudományszakon legalább két év múlva lehet új kérelmet benyújtani. A jelölt előopponenciára ill. a munkahelyi vita előtt eljuttatja a doktori iskolához a disszertációt 2 db példányban (spirálos vagy egyéb kötésben) és a tézisfüzetet 4 db példányban. Az előopponenseknek 2 hónap áll rendelkezésükre a bírálat elkészítésére.) Az előopponensi vélemények beérkezését követően kerül megszervezésre a munkahelyi vita. Ezek alapján el kell végeznie a jelöltenek a szükséges javításokat.
Az értekezést (tartalmi és formai követelményeit a 2. pont tartalmazza) hat bekötött, gépelt példányban, 30 db tézisfüzettel együtt, továbbá mindkettőt elektronikus úton (pdf formátumban), kell benyújtani a DIT-hoz. A két bíráló a befogadástól számított két hónapon belül írásos bírálatot készít és nyilatkozik, javasolja-e az értekezés nyilvános védésének kitűzését. Ha egyik bíráló nem javasolja, a DIT felkér egy harmadik bírálót. Két elutasító bírálat esetén egy év elteltével új értekezés nyújtható be.
Szigorlat
A DIT meghatározza a szigorlati tárgyakat és a szigorlat időpontját, felkéri a szigorlati bizottság tagjait (elnök, és legalább 3 tag, egy külső) tagjait és a bírálóbizottság (elnök, titkár, tag és két hivatalos bíráló) tagjait. A szigorlatot a kérelem benyújtásától számított legfeljebb két éven belül lehet letenni. Védés csak a szigorlat után következhet. A doktori szigorlat teljesítése a doktori fokozat megszerzésére irányuló eljárás része, a doktori eljárásban részt vevő személy tudományágában szerzett ismereteinek összefoglaló, áttekintő jellegű számonkérési formája. Mindenki két tárgyból szigorlatozik: az egyik a regionális gazdaságtan és politika, a másik a témához kijelölt tárgy. Minden hallgató a neki kijelölt témához kap irodalmat is, illetve szükséges a kijelölt felelős oktatóval történő konzultáció is a szigorlati vizsga letétele előtt.
A szigorlat díja 20.000 Ft
Védés
Sikeres szigorlat és két támogató bírálat esetén a javaslatok beérkezésétől számított két hónapon belül az értekezést nyilvános vitára kell bocsátani.
A védés díja. 120.000 Ft
A nyilvános vita során minden vendéglátással kapcsolatos költség a jelöltet terheli. Sikertelen védés esetén új eljárás leghamarabb a sikertelen védéstől számított két év elteltével, ugyanazon doktori témában legfeljebb egy alkalommal kezdeményezhető.
Benyújtandó dokumentumok
- kitöltött jelentkezési lap
- nyilatkozat, hogy a jelöltnek 2 éven belül nem volt sikertelenül lezárt doktori eljárása (ugyanezen tudományszakon),
- a témavezető nyilatkozata, továbbá javaslata a bírálók személyére,
- publikációs jegyzék
- két nyelv ismeretét bizonyító dokumentumok: egy államilag elismert legalább középfokú C típusú nyelvvizsga, valamint egy államilag elismert legalább alapfokú C típusú nyelvvizsga (a két nyelvvizsga nem lehet ugyanazon nyelvből),
- a doktori képzésben szerzett abszolutórium dokumentumának másolata, amennyiben nem a saját doktori iskolánknál végzett,
- részletes tudományos életrajz, (egy vázlatos és egy folyamatos szöveges változat, ez utóbbi egyes szám 3. személyben, amelyet ismertetnek a védés alkalmával),
- doktori értekezés előopponenciára, ill. munkahelyi vitára 3 példányban, végső opponenciára 6 példányban,
- az értekezés tézisei előopponenciára, ill. munkahelyi vitára 5 példányban, védésre 30 példányban,
- az értekezés és tézisei elektronikusan lehetőleg pdf formátumban,
- az eljárási díj befizetésének igazolása - később csatolandó, a szigorlat és a nyilvános vita előtti befizetések igazolása.