A tökéletes egyensúly: Tanulás, közösségi élet és munka egyszerre

2025. April 27. 21:54

Az életed során a Pécsiközgázon töltött egyetemi évek nagyon meghatározóak a jövődre nézve. Ez egy izgalmas időszak, ami tele van tapasztalatszerzési lehetőségekkel és kihívásokkal egyaránt. A szórakozás, a közösségi élet és a barátok mellett azonban nagyon fontos szerepet játszik a tanulás és a munka is. Ebben a cikkben néhány tippet olvashatsz arról, hogy miként tudod ezt a három területet úgy összehangolni.  


 

1. Prioritások felállítása 

A legelső lépés nem más mint, hogy meghatározd, hogy számodra mi a legfontosabb az egyetemi éveid alatt. Ha az egy jó tanulmányi átlag elérése, akkor ügyelj arra, hogy úgy vegyél részt a közösségi életben, és úgy vállalj munkát, hogy az ne menjen a jegyeid rovására. Ha szeretnél anyagilag független lenni, akkor érdemes olyan munkát keresni, amit rugalmasan végezhetsz az egyetemi órarended mellett. Fontos, hogy reálisan mérlegeld a rendelkezésre álló idődet és a képességeidet, hogy ne vállalj túl sok munkát, ami kimerültséghez és túlterheltséghez vezethet.  

2. Hatékony időmenedzsment összeállítása: 

Egy jól megtervezett időbeosztás elengedhetetlen az egyetem mellett. Erre a legtökéletesebb barátod a telefonodon lévő naptár alkalmazás lesz, amiben nyomon tudod követni, hogy milyen feladataid, határidőid, programjaid lesznek. Ha előre beírod a naptárba a fontosabb eseményeket, akkor könnyebben átlátod, hogy mikor is tudnál a barátaiddal találkozni, és hogy mikor is tudnál dolgozni. Vizsgaidőszakban is segítség lehet, hiszen előre láthatod, hogy mikor, melyik tárgyból mész vizsgázni, így jobban átlatod azt, hogy mennyi időd van egy vizsgára készülni. Ha ezt megteszed, a jövőben kevésbé érhet meglepetés, ami megkímélhet egy csomó stressztől is!  

3. Pihenés és Énidő figyelembevétele:  

Nem szabad elfelejtened azt sem, hogy a tanulás, a sok program és a munka egy idő után kimerítő lehet, ezért kell szánnod időt a feltöltődésre és az énidőre is. Mindenki máshogy tud kikapcsolódni, de ez lehet egy rövid séta, sportolás, zene hallgatás, olvasás stb. Fontos, hogy ezeket a tevékenységeket is beépítsd a napodba. Ha hajlamos vagy elfeledkezni az időről, és a pihenésről akkor érdemes beépíteni ezt is a naptáradba egy „külön feladatként”. Rendszeresen figyelj magadra, és ha úgy érzed, hogy kezdenek a dolgok túlnőni rajtad, és túl soknak érzed, akkor ne félj segítséget kérni barátaidtól, csoporttársaidtól.  

4. Rugalmas munkalehetőség keresése:  

Keress olyan munkát, ami rugalmas munkaidőt kínál számodra. Fontos, hogy a munkaadód megértő legyen, és elfogadja, hogy kötelességeid vannak az egyetemen. Manapság már nagyon sok olyan állás közül tudsz választani, ami otthonról is végezhető, így teljesen magadnak tudod beosztani, hogy mikor és honnan dolgozol éppen. Ha egy ilyen helyet tudsz találni azzal megkönnyítheted magadnak az egyetemi tanulmányaidat, a programjaid megszervezését, és a megélhetésed is.  

5. Közösségi kapcsolatok ápolása:  

A közösségi élet és a kapcsolatok kialakítása meghatározó szerepet játszik az életedben. Fontos, hogy minőségi időeltöltésre törekedj a mindennapjaid során, ne a mennyiségre menj rá. Vegyél részt közösségi eseményeken, de ez nem azt jelenti, hogy mindig mindenhol ott kell lenned. Tanuld meg felismerni azt, hogy mely programok érdekelnek ténylegesen, és hogy melyikek jelentenek kikapcsolódást számodra. Ha ezeket a baráti összejöveteleket, programokat választod, akkor kevesebb időráfordítással is tudod gazdagítani az élményeidet, és fel fognak tölteni téged!  

 

Az egyensúly megtalálása valószínűleg nem fog elsőre sikerülni, és lehet, hogy többször is kell változtatnod egy kicsit a körülményekhez igazodva. Előfordulhat, hogy az egyik félévben több időt tudsz tölteni a barátaiddal, és több közösségi eseményen fogsz tudni részt venni, míg a másikban többet kell dolgoznod vagy tanulnod. Az egyetemi évek alatt tapasztalatokat tudsz szerzeni arról, hogy mi is működik számodra, és mi az, ami nem – ez a személyes fejlődésünk része. Fontos, hogy légy rugalmas, ne félj a változásoktól, és arra törekedj, hogy az adott helyzetből ki tudd hozni a maximumot! 

 

„Az élet egy utazás. Rajtunk múlik, hogy miképp haladunk: csak áramlunk az árral, vagy követjük saját álmainkat.” – Paulo Coelho