Online Bordeaux Summer Schools

2021. március 4. 11:23

The University of Bordeaux is pleased to announce its upcoming Bordeaux Summer Schools program. As a result of the ongoing COVID-19 pandemic, we have decided to host the 2021 edition remotely as online courses.

Taking place between May and October 2021, the program offers a range of high-quality, international summer schools for graduate and doctoral students as well as young researchers. Topics cover a variety of disciplines, ranging from African studies to advanced materials to health sciences to social sciences to oenology and more!

These courses are highly selective and target international talents. Course content offers an enriching curricular experience with, depending on the discipline, a mixture of theoretical and practical training that demands a notable level of expertise and knowledge.

Find out more!