Az EconNet Kutatócsoport a CEU Data Stories 2022 kiállításon

2022. május 25. 15:28

A CEU Data Stories a társadalmi és viselkedési témájú kutatási vizualizációk kiállítása, ami május 23-tól látogatható.

Nagy örömmel jelentjük be, hogy a kiállításon Braun Erik, Gyimesi András (PTE KTK, EconNet Kutatócsoport) és Kovács Eszter (PTE MK) közös munkája is megjelent "Az összes UEFA Bajnokok Ligája mérkőzés időbeli hálózata" címmel, melyet korábbi kutatásuk ihletett.

A vizualizáció az UEFA Bajnokok Ligája (BL) többrétegű időbeli hálózatát jeleníti meg, ahol a csomópontok a csapatokat, az élek pedig a közöttük lejátszott BL-mérkőzések számát jelölik. A párosítások adatait az elofootball.com oldalról lettek összegyűjtve. A három időbeli réteg három különböző korszakot mutat be: (1) a 90-es évek, amikor kezdetben csak a bajnokok kvalifikálhattak, (2) a 2000-es évek, amikor bevezették a 32 csapatos csoportkör formátumot, és (3) a 2010-es évek, amikor a nyereményalap drasztikusan növekedni kezdett, és bevezették a pénzügyi fair play szabályozást. A projekt célja a mag-periféria struktúra alakulásának megragadása. A nemzetközi közönség számára a legismertebb csapatok azok, amelyek gyakrabban játszanak, ezért a 20 legnagyobb létszámú csapatot magként, míg a csak egyszer kvalifikáltakat perifériacsapatként kezeltük. Az időbeli dinamika hálózati ábrázolása azt mutatja, hogy a magcsapatok csoportja lassan fejlődik, csak néhány hirtelen felbukkanó csapat van, mint a Manchester City és a Paris Saint-Germain a 2010-es években, a kieső csapatoknál pedig, mint az AC Milan. A legerősebb kapcsolatok a magcsapatok között vannak, amelyek gyakran a csoportkör befejezése után kerültek egymással párba, ami néhány kialakuló rivalizáláshoz vezethet. Ezeknek a mag-mag kapcsolatoknak a tanulmányozása fontos, mivel hozzájárulnak a torna globális vonzerejéhez. Az időbeli dinamika vizualizálásával nyomon követhetjük az egyes csapatok útját a globális hírnév vagy a homályba veszés felé.

Gratulálunk a kiállításhoz, további eredményes munkát kívánunk!