![](/sites/ktk.pte.hu/files/styles/page_top/public/images/page/2024.10.15_153-1.jpg?h=7a25d774&itok=6eVfunyi)
Az egyetemi jelentkezés már önmagában sem egyszerű történet, de a folyamatosan változó keretrendszerben, a rengeteg információ között diák legyen a talpán, aki magabiztosan tud dönteni. Nemrégiben például bejárta a sajtót a hír, hogy jelentősen csökkentek az államilag finanszírozott helyek száma a gazdasági képzési területen. Mit tegyen hát, aki közgazdásznak szeretne tanulni? A Pécsiközgáz abban tud segíteni, hogy mik a legfontosabb sarokpontok, amire oda kell figyelned a jelentkezéskor!
Aranyszabály: jelölj önköltséges képzést is
Mielőtt bármi egyebet mondunk, a legfontosabb: senki ne zárja el maga elől a lehetőséget! Amit most megjelölsz, azzal tudsz gazdálkodni a jelentkezés véglegesítéséig. A rendszer ugyanis megengedi, hogy július 9-ig még egyszer átgondold - az érettségi eredményed függvényében - a jelentkezési sorrendet és egyben pontot érő dokumentumokat pótolj, de itt már csak a február 15-éig megjelölt szakok játszanak! Ezért a Pécsiközgáz azt javasolja minden jelentkezőnek, hogy a megcélzott képzés minden szintjét és finanszírozási formáját - államilag támogatott, önköltséges, és, ha van, a felsőoktatási szakképzést is - jelölje meg (ebben a sorrendben) mert ezzel biztosíthatja csak be a helyét akármilyen érettségi eredmény és jelentkezői létszám esetén.
Miért fontos ez?
Mert nem a pontokkal versenyzel, hanem a többi, ugyanarra a szakra jelentkező diákkal, így előre nem lehet pontos ígéretet tenni arra, hogy milyen ponthatárral lehet majd számolni - hiszen ez az adott szakra jelentkezők teljesítményétől függ.
Ha megfogadod a tanácsunkat és megjelölöd az adott képzés önköltséges formáját is és esetleg csak ide nyersz felvételt a rendelkezésre álló állami finanszírozású helyek száma és a többi jelentkező pontszáma miatt, még mindig számos lehetőséged van. Lássuk, mik ezek!
-
Aki a tavalyi pontszám alapján bekerült volna a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kar államilag finanszírozott képzésére - de a csökkentett férőhelyek száma miatt ez 2025-ben nem sikerül -, biztosan számíthat arra, hogy a Pécsiközgáz jelentős anyagi segítséget nyújt az önköltség kifizetésében, hiszen számukra külön ösztöndíjprogram áll majd rendelkezésre, amely jelenleg kidolgozás alatt van.
-
Mindenki, aki önköltséges formában kezdi meg a képzést, második félévétől kihasználhatja a Kar tandíjcsökkentésre kiírt ösztöndíjpályázatait - amelyek száma az állami helyek csökkenésével párhuzamosan folyamatosan bővül és kínál egyre többféle lehetőséget a motivált hallgatóknak.
-
Fontos tudni arról a lehetőségről is, hogy jó eredménnyel át lehet kerülni egy sikeres tanév után államilag finanszírozott képzésre - így az is lehetséges, hogy az ösztöndíjakkal csökkenetett költségtérítést mindössze egy évig kell csak előteremteni.
-
Az önköltséges tanulmányokat ösztöndíjakon kívül diákmunkával vagy diákhitellel is lehet finanszírozni, ezek minden egyetemen, így a Pécsiközgázon is szép számmal elérhetőek. Ráadásul a kar stratégiai partnerekkel, kiváló vállalati kapcsolatrendszerrel is rendelkezik a diákmunka és a szakmai gyakorlati lehetőségek területén.
Ha ezt a szabályt lefektettük, még mindig van néhány dolog, amire érdemes időt szánni.
Segít a pontszámító kalkulátor
Aki egyetemi jelentkezésre adja a fejét, bizonyosan járt már egy-két nyílt napon, böngészte a felvi.hu felületét és az egyetemek honlapjait. Esetleg néhány videón vagy baráti beszélgetésen is túl van, melyek alapján már körvonalazódott, mi is az a tudományterület, ahol a következő években mozogni szeretne, illetve milyen karrierutat gondol a leginkább magához illőnek. Ha megvan az irány és szűkült már a kör, akkor érdemes a jelentkezésed véglegesítése előtt még egy kört futni például azzal kapcsolatban, hogy melyik szakon milyen esélyekkel indulsz.
A legtöbb egyetemnek már van pontszámító kalkulátora, a Pécsiközgázé az elsők között indult és már két éve működik üzembiztosan. Ráadásul folyamatosan frissül és nagy előnye a felvi.hu kalkulátorával szemben, hogy az intézményi pontokkal is számol. Így aki a PTE közgazdászképzésein gondolkodik, mindenképpen javasoljuk, hogy ellenőrizze a pontjait itt is.
Hogyan számolják az egyetemi pontokat?
Ahhoz, hogy a pontszámító kalkulátorok által kiadott szám segítség legyen, meg kell érteni, hogyan működik a felvételi rendszer. Bízunk benne, hogy itt a véghajrában ezzel már minden végzős tisztában van, ezért inkább ismétlés jelleggel foglaljuk össze a tudnivalókat.
A felsőoktatási felvételi nevű játékot egy 500 pontos rendszerben játsszák. Az 500 pontból a fenti ábra alapján 200-at lehet elérni a középiskolai eredményekkel (az érettségi tárgyak utolsó két év végi jegyével) és az érettségi átlagával. A következő 200 pont az érettségi pont, ahol a két legjobb érettségi tárgy százalékos értéke számít. Az előző 200 ponttal ellentétben, itt már lényeges, hogy emelt, vagy középszinten tetted-e le az adott érettségit. Az emelt szintű érettségi eredményének ugyanis a 100%-a, míg a középszintűnek csak a 67%-a ér pontot. Mindez minden egyetem, minden képzésére ugyanígy vonatkozik.
Az utolsó 100 pont viszont teljesen az intézmények kezében van, ők határozhatták meg, hogy mit és hogyan jutalmaznak. A Pécsiközgáz például úgy döntött sok más intézménnyel ellentétben, hogy a teljesítményt díjazza, így itt nem szerezhetsz pontot azzal, ha valamelyik családtagod korábban hozzánk járt vagy részt vettél a nyílt napunkon, nyári táborunkban – ellenben sok pontot ér az emelt szintű érettségi és például a nyelvvizsga is.
De ha nehezebb az intézményi pontokat összeszedni, akkor nehezebb is bekerülni a pécsi gazdasági képzésekre? Nem feltétlenül, inkább sokkal igazságosabb alapokon történik a rangsorolás, nézzük, miért!
A Pécsiközgáz a teljesítményt díjazza intézményi pontokkal
A mindenhol elérhető esélyegyenlőségi pontok mellett a PTE KTK-n a megadott tárgyakból tett emelt szintű érettségi vizsgára, a nyelvvizsgákra, versenyeredményekre és korábbi tanulmányokra kaphatsz intézményi pontot. Ez azt vetíti előre, hogy azok lesznek előnyben, akik a tanulásba fektettek energiát a felvételi időszakban vagy korábban. Ennek oka, hogy nem feltétlenül az az érték, ha valaki elmegy egy rendezvényre és azt csöndben végigüli, ezzel több pontot szerezve, mint aki mondjuk a földrajzi távolság miatt ezt nem tudja megtenni.
Az is következik ebből, hogy nehezebb összeszedni az intézményi pontokat a Pécsiközgázon, tehát nem kell megijedni, ha nem jön össze mind a 100 pont, hiszen várhatóan a többi jelentkezőnek sem fog feltétlenül - míg azokon a helyeken, ahol számtalan, teljesítménytől független dologra lehet pontot kapni, szinte mindenkinek meglesz a maximum.
Az intézményi pontok rendszeréből következik, hogy nem érdemes összehasonlítani a különböző egyetemeken elért intézményi pontokat, hiszen almát hasonlítanánk körtéhez.
Checklist jelentkezéshez
Mi a teendőd február 15-én? Nagyon egyszerű:
-
Ellenőrizd a tavalyi ponthatárokat az általad választott képzéseken!
-
Ezek fényében számold ki a pontjaidat – a pécsi közgazdászképzések esetében a PTE KTK pontszámító kalkulátorával!
-
Alakíts ki egy sorrendet!
-
Fontos infó, hogy a jelentkezés megkezdéséhez regisztrálni kell Ügyfélkapu+-vagy DÁP alkalmazás segítségévela felvi.hu felületére.
-
A választott képzéseket a következő sorrendben ajánlott megjelölni:
- államilag finanszírozott képzések
- ugyanezen képzések önköltséges formában
- végül felsőoktatási szakképzések
-
Szükséges dokumentumok feltöltése - ezt a véglegesítés után is megteheted majd
-
A jelentkezés véglegesítése február 15. éjfélig
... ezután már “csak” egy sikeres érettségi, esetleg tervezett nyelvvizsga van hátra és az, hogy július 9-éig átgondold még egyszer, mi is legyen a végleges sorrendje a jelentkezésednek.