Térben élünk
Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kar
2024. november 14.
FELHÍVÁS
Beszélgessünk a térről, a fizikai világról, akkor is, ha az most nem tűnik trendi témának és amit ma már csak a virtuális világgal együtt tudunk vizsgálni.
A digitális világ térhódítása miatt hajlamosak vagyunk figyelmünket sokkal inkább a virtualitás felé fordítani, mintegy leértékelve a fizikai világ hatását. Pedig térben élünk, a fizikai valóság kereteket szab életünknek, érezteti a természettel való összekapcsolódásunk következményeit.
Átéltük az idő relatívvá válását, annak lerövidítését, gyorsítását, most a teret próbáljuk iga alá hajtani, közel hozva a tér távoli pontjait az emberek tömegének.
Közben a tér nem csak a távoli világok helyét jelenti, hanem a közelünkben, akár lakhelyünkön zajló folyamatok magyarázatát is adhatja. A tér problematikája szemlélhető filozófiai közelítésben, de az életesélyek, a gazdaság, a társadalom kérdésköreként is. Mind a fizikai, mind a virtuális tér önmagában, valamint a kettő egyszerre is számos kérdést vet fel, amik megbeszélése izgalmas vitákhoz vezethet.
Kérdések:
- milyen tapasztalatok, kutatási eredmények vannak egyes szektorokban a tér jelentőségéről, magyarázó erejéről
- a virtuális tér jelentőségének növekedése új minőséget ad, vagy „csak” a világ megkettőződését élhetjük át
- milyen stratégiák kristályosodnak ki, amelyek támogatják a tér pozitív átértékelését, hatásának jellegét
- mit reagálnak a cégek, intézmények, nonprofit szervezetek, fogyasztók a tér új értelmezésére
„Milyen lesz a jövő járásmódja? A zarándokok vagy a menetelés korszaka végleg elmúlt. Fog-e az ember járni a földön a kavargás rövid fázisa után? Vagy teljesen elhagyja a föld nehézkedését, a munka nehézségét, és fölfedezi a lebegés, a lebegő, tétlen vándorlás könnyűségét, tehát a lebegő idő illatát?” (Han, B. Ch. 2024:56)
Együtt gondolkodásra hívjuk a különféle tudományterületek művelőit ezen kérdések megbeszélésére, várunk minden érdeklődőt előadásra, vitára, akár értő megfigyelésre. Az előadóktól kibővített absztraktot (kb. 2 oldal), esetleg elképzelésüket kifejtő 3-5 oldalas, kérdéseket is megfogalmazó vitairatot kérünk, amik elkészítéséhez formai sablont adunk. A részleteket lásd a weboldalunkon. Az absztraktokból, vitairatokból kötet kiadását tervezzük.
Jelentkezési határidő (absztrakt és vitairat): 2024. október 31.
A jelentkezéseket a fogyasztas.szimpozium [at] ktk.pte.hu e-mail címre kérjük megküldeni.
Döntés a jelentkezések elfogadásáról: 2024. november 4.
A részvétel díjmentes, regisztrációhoz kötött. A részvétel személyes és online módon is lehetséges. Örülünk, ha hallgatói csoportok is bekapcsolódnak a szimpózium követésébe.
A rendezvény a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kar Marketing és Turizmus Intézetének és az MTA Gazdálkodástudományi Bizottság Marketingtudományi Albizottságának közös szervezése.
Dr. Törőcsik Mária
a szervezőbizottság nevében
PTE Közgazdaságtudományi Kar
Marketing és Turizmus Intézet
Kapcsolat: fogyasztas.szimpozium [at] ktk.pte.hu