Lezárult projektek

V4 - 22210016-os azonosítójú, „Supporting mental health in organisations: developing future business leaders” című projekt


 

Projektvezető: Dr. Szabó-Bálint Brigitta


 

2024. május 31-én véget ért a jövő vezetőinek mentális egészségét támogató visegrádi projekt, melynek Karunk is tagja volt. A Visegrádi Négyek országaiból 4 felsőoktatási intézmény kollégái (Varsói Egyetem, Prágai Közgazdasági és Üzleti Egyetem, Pozsonyi Comenius Egyetem, Pécsi Tudományegyetem) fogtak össze a V4 - 22210016-os azonosítójú, „Supporting mental health in organisations: developing future business leaders” című projekt részeként, hogy feltárják a Covid-19 hatását, illetve azonosítsák a mentális egészség megőrzésének lehetőségeit. A megvalósított tevékenységek révén azonosított megoldások útmutatóként szolgálnak a jövő vállalati vezetőit oktató intézmények számára.

A projekt keretében végrehajtott tevékenységek:

  • A résztvevők tudományos felmérést végeztek hallgatók és oktatók körében (Kutatási jelentés)
  • A kutatási eredményeket egy közös varsói találkozón összesítették a partnerek, és azokra alapozva workshopokat és tréningeket szerveztek a hallgatók, az oktatók és az oktatást segítő kollégák, valamint trénerek számára.
  • Ezen workshopok tapasztalati alapján elkészült egy ajánlott útmutató mentális tréninget vezető szakemberek számára is (Train the trainers)
  • A kari kutatási konklúziók pedig megosztásra kerültek a gyakorlati élet szereplői számára a Dél-Dunántúli Gazdaságban (Dél-Dunántúli Gazdaság, 26(4 - 2024.05.10): pp. 36-37: A mentális egészség kérdése a jövő vezetői körében)

A Kar részéről a projekt megvalósításában közreműködő kollégák: Balogh Gábor, Pótó Judit, Szécskainé Németh Julianna, Sipos Norbert, Venczel-Szakó Tímea és Szabó-Bálint Brigitta (projektvezető)

A projektet Csehország, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia kormánya társ-finanszírozza a Nemzetközi Visegrádi Alap visegrádi támogatásaiból. Az alap küldetése a fenntartható közép-európai regionális együttműködésre vonatkozó elképzelések előmozdítása. / The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

'Gardener connection' Kutatócsoport


 

Kutatásvezető: Dr. Ever Bedoyaadjunktus

A Gardener Connection egy független kutatócsoport, amely számítógépes kommunikációs platformok segítségével igyekszik összekapcsolni a kistermelőket. Összekapcsolja és figyelemmel kíséri a vezetőket, a kistermelőket, a társadalmat és a technológiát, hogy olyan intézkedéseket valósítsanak meg, amelyekkel kielégíthetik élelmiszerszükségletük egy részét, élelmiszert cserélhetnek, eladhatják a felesleges terményeket, és információt oszthatnak meg egymással, hogy elérjék a közösségi élelmiszerellátás szuverenitását. A csoportot 4 tag alkotja. A kutatás vezetője Ph.D. Ever Bedoya, Pécsi Tudományegyetem, szenior oktató; Ph.D. Evelyn Calispa, Pécsi Tudományegyetem, adjunktus; Ph.D. Jahir Gutierrez Ossa, University of Antioquia, oktató; Alexander Tabares, University of Medellin, Faculty of Business and Economics, oktató.

A kutatás mérföldkövei:

- Számítógépes kommunikáció és kistermelői gazdálkodás

A kutatás a számítógéppel közvetített kommunikáció (Computer-Mediated Communication - CMC) integrációját vizsgálja kisüzemi gazdálkodási kontextusban, hogy a digitális eszközök, például a mobilalkalmazások és az online platformok hogyan hatnak a tudásmegosztásra és a piacra jutásra. Ez a kutatási irányvonal a CMC hatását vizsgálja az élelmiszerkeresletre, az élelmiszercserére és a terményfelesleg értékesítésére. Ezen túlmenően a virtuális közösségek kialakulását is vizsgálja, kiemelve az online hálózatok hatását az egymástól való tanulás és támogatás jelenlétére. Végezetül a kutatás elemzi, hogy a CMC hogyan teszi képessé a kistermelőket a fenntartható gyakorlatok előmozdítására, a gazdasági lehetőségek javítására és egy jobban összekapcsolt mezőgazdasági tájkép létrehozására.

- Tudásmegosztás és kisüzemi gazdálkodás

A tudás alapvető fontosságú a kisüzemi gazdálkodás számára, mivel megkönnyíti a hozzáférést az olyan létfontosságú szempontokra vonatkozó adatokhoz, mint az időjárás, a piaci trendek és a legjobb mezőgazdasági gyakorlatok, lehetővé téve a megalapozott döntések meghozatalát. A tudásmegosztó hálózatok továbbá elősegítik a közösségi kohéziót és az innovációt. Ez a kutatási irányvonal a helyi tudás létrehozásával, a tudásmegosztás csatornáival és a kistermelői környezetben a hatékony tudásmegosztást gátló akadályokkal foglalkozó tanulmányokat foglal magában.

- Élelmiszerellátás-szuverenitása

Az élelmezési szuverenitás olyan fogalom, amely hangsúlyozza a közösségek és az egyének azon jogát, hogy saját élelmiszerrendszerük felett rendelkezzenek. Túlmutat az élelmiszerekhez való hozzáférés biztosításán, és magában foglalja a közösségek azon képességét, hogy saját kulturális, társadalmi, ökológiai és gazdasági szükségleteiknek megfelelően alakítsák mezőgazdasági és élelmiszer-politikájukat, termelési módszereiket és fogyasztási szokásaikat. Ez a kutatási irányvonal az élelmezési szuverenitás fogalmi meghatározását, az élelmezési szuverenitás és az élelmezésbiztonság közötti episztemológiai és gyakorlati különbségeket, valamint az élelmezési szuverenitás mennyiségi mérését vizsgálja.

A kutatásban jelenleg folyó projekt

Ez az akció-kutatási projekt a CMC csatornákon keresztül igyekszik kommunikációs hálózatot létrehozni a kistermelők és a közösség között, hogy olyan kapcsolatokat hozzon létre, amelyek lehetővé teszik a tudásátadást, valamint a mezőgazdasági termékek cseréjét és forgalmazását.

  • Első fázis: Terepmunka és empirikus kutatás.
  • Második fázis: Platform-dizájn.
  • Harmadik fázis: A platform használatának betanítása.

SDG: A kutatás az alábbi SDG-célokra (Sustainable Development Goals - SDG) irányul

  • SDG 2: Az éhezés megszüntetése.
  • SDG 6: Tiszta víz és köztisztaság.
  • SDG 12: Felelős fogyasztás és termelés.
  • SDG 15: Fenntartható földhasználat.

A kutatócsapat: Dr. Ever Bedoya, adjunktus; Dr. Evelyn Calispa, adjunktus