Milyen a jó vezető? A vezetőfejlesztés mindenkinek érdeke

Vezetőfejlesztés a 21. században címmel jelent meg az Akadémiai Kiadó gondozásában egy, a PécsiKözgáz kutató, oktató és fejlesztő kollégái által írt kötet tavaly decemberben. A Tudományos Mecenatúra pályázat keretében a dr. Kuráth Gabriella és dr. Bányai Edit főszerkesztésében megjelent anyagokat 2025 decemberéig a szélesebb nagyközönség elé tárják, hogy elősegítsék a vezetőképzésről való diskurzust, és arra inspirálják a jövő vezetőit, hogy kellően felkészültek legyenek erre a szerepre. 

Jelenleg a vezetők jelentős része nem vesz részt vezetőképző programban, pedig a szervezeteknek több kiváló vezetőre lenne szüksége, óriási igény van vezetőfejlesztésre. Egy Jack Zenger vezetéskutató által végzett kutatás (2019) eredményei szerint a vizsgált 17 ezer szervezetnél túl későn kezdik el a vezetők fejlesztését. Átlagosan tíz évet dolgoznak a vezetők anélkül, hogy részt vettek volna vezetőképzési programban, ezzel kárt, vagy hátrányt okozva szervezetüknek, hátráltatva a saját karrierjüket is. 
Annak ellenére, hogy a téma aktuális és nagy iránta az érdeklődés, a hazai szakirodalom fragmentált. A Vezetőfejlesztés a 21. században kézikönyv iránymutatást ad a vezetői kihívások megválaszolásában; eszközökkel és példákkal szolgál a szükséges vezetői kompetenciák meghatározásához és fejlesztéséhez, valamint támogatást nyújt a vezetők önfejlesztéséhez.  

„Leendő vezetőknek és újonnan kinevezett vezetőknek szánjuk a kötetet, illetve fontos célcsoportot jelentenek a vezetőfejlesztéssel foglalkozó kollégák, szakemberek is. Összhangba hoztuk a gyakorlatot és az elméletet a kötetben, különböző látásmódokat próbáltunk bemutatni, emiatt sokféle szerzőt kértünk fel“ – mondta el dr. Kuráth Gabriella. „Rendkívül sok kihívással szembesülnek a mai kor vezetői, például azzal, hogy rendkívül gyorsan változik a szervezetek környezete, ami sokféle kihívást indukál, melyekre gyorsan és spontán kell reagálni”

– emelte ki dr. Bányai Edit egy témát a sok közül. 

Tíz témát bontanak ki a szerzők a Tudományos Mecenatúra pályázat keretében, mind kapcsán születnek majd blogbejegyzések és podcastek is. A tartalmak elsősorban a https://ktk.pte.hu/hu/ajovovezetoi weboldalon jelennek majd meg, de a PTE és a PécsiKözgáz közösségimédia-csatornáin is megjelennek figyelemfelkeltő tartalmak. 

A bevezető alapok után a főbb témák:

  • önismeret,
  • vezetői kompetenciák és azok fejlesztése,
  • bizalom és etika,
  • coaching, tréning, mentoring,
  • vezetői karrier,
  • női vezetők,
  • a generációs kérdések,
  • stresszkezelés és kiégés,
  • mesterséges intelligencia vezetésre és vezetőképzésre tett hatása. 

A könyv az alábbi linken érhető el