Tanulj úgy, mint egy vezető – Élmény, játék és fejlődés kéz a kézben

Mit gondolsz, hogyan fejlődnek leggyorsabban a jövő vezetői? Tankönyvekből? PowerPoint előadásokból? Talán egy kicsit, de nem ez az igazi titok. A valódi vezetői kompetenciák – mint a döntéshozatal, kommunikáció, érzelmi intelligencia vagy a csapatirányítás – életszerű helyzeteken, hibákon, visszajelzéseken keresztül tanulhatók meg. Jó hír: ezek fejlesztése ma már lehet szórakoztató is!

A játék komoly dolog: gamifikáció a kompetenciafejlesztésben

A „gamifikáció” azt jelenti, hogy a tanulásba játékos elemeket – kihívásokat, pontokat, szinteket, történeteket – építünk. A gamifikált tanulási programok akár 30-40%-kal is növelhetik a tanulók motivációját és elköteleződését, így nagyobb a fejlődés sikere a te esetedben is. Gondolj csak a Duolingóra: nemcsak nyelvet tanulsz, de közben játékosan fejlődsz. Miért ne lehetne így tanulni vezetést is?

Próbáld ki a Habitica nevű alkalmazást – segít játékosan fejleszteni vezetői szokásaidat!

Szimuláció = biztonságos hibázás

A szimulációs gyakorlatok olyan, mint a „próbaérettségi” a való élet előtt. Vezetői szerepet játszol, döntéseket hozol, csapatot irányítasz – de kockázat nélkül. Azok a fiatalok, akik részt vesznek vezetői szimulációkban, szignifikánsan jobban teljesítenek csapatmunkában és konfliktuskezelésben. A komplexebb szimulációk általában fizetősek, de nagyon sokszor szembejön a lehetőség, mert az iskola vagy egyetem előfizet a szolgáltatásra, vagy egy nagyobb cél szimulációs versenyt hirdet. 

Helyetted senki nem tudja fejleszteni a képességeidet, elmulasztott lehetőség kihagyni. Ne feledd, attól, hogy neked ingyenes, még nagyon értékes. A munkaerőpiacon vagy segít a munkahely, és megfizeti ezt, vagy pedig magadnak kell súlyos pénzeket (akár több százezer forint, pl. Harvard Business School vezetői szimulációi vagy Fligby) fizetned érte. 

Élménytanulás: tanulj tapasztalatból

A vezetői kompetenciák gyakran csak akkor fejlődnek igazán, ha valós érzelmi élmény kötődik hozzájuk. Ilyen lehet egy élménypedagógiai tréning (pl. outdoor csapatépítés), egy konfliktushelyzet megoldása, vagy egy prezentáció előtti lámpaláz leküzdése. Ezeket nem lehet csak elolvasni – meg kell élni! Akár az iskolában, akár a munkahelyen, akár a hobbiban, vállalj vezetői szerepet. Például egy biciklitúra egy szakaszán 8-10 fős csapat támogatása, menedzselése. 

Társasjáték? Igen, de okosan!

Sokan meglepődnek, amikor megtudják: társasjátékokkal is lehet vezetői készségeket fejleszteni. A „Pandemic” nevű kooperatív játék például remekül fejleszti a stratégiai gondolkodást és csapatmunkát, míg a „The Mind” a nonverbális kommunikációban segít. Érdemes a Leadership Board Game-re is ránézni. 

Te mit teszel a vezetői kompetenciák fejlesztése érdekében? Kövesd a #jövővezetői -t és oszd meg velünk véleményedet, tapasztalataidat!

Írta: Dr. Sipos Norbert, a KTK adjunktusa