Dr. Varga Attila akadémiai székfoglalója

2019. szeptember 27. 13:11

2019. szeptember 26-án, csütörtökön tartotta Dr. Varga Attila Akadémiai Székfoglalóját a budapesti MTA Székház Felolvasó termében.

A professzor urat a közgazdaság-tudomány terén kifejtett kiemelkedő tudományos tevékenysége elismeréséül választotta a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjává.

Varga Attila egyetemi diplomáját 1983-ban a JPTE Közgazdaságtudományi Karán szerezte. Ugyanott 1989-ben egyetemi doktori címet kapott. 1997-ben szerzett Ph.D-fokozatot a Nyugat Virginiai Egyetem (USA) Közgazdaságtan Tanszékén. 2006-ban habilitált a PTE Közgazdaságtudományi Karán; ugyanettől az évtől az MTA doktora. 1983-tól a PTE Közgazdaságtan tanszékének főállású oktatója. 1992-tõl 1997-ig egyetemi tanársegéd, kutató, illetve kutató adjunktus a Nyugat Virginiai Egyetem Közgazdaságtan Tanszékén, valamint Regionális Kutató Intézetében. 1998-tól 2001-ig az Osztrák Tudományos Akadémián, illetve a Bécsi Közgazdaságtudományi Egyetemen tudományos főmunkatárs. 2006-tól a PTE KTK-n egyetemi tanár, illetve a Kar Közgazdasági és Regionális Tudományok Intézetének igazgatója. 2019-től az MTA levelező tagja. Mikroökonómiát, térgazdaságtant és regionális kutatások módszertani kérdéseit oktatja a Kar alap-és mesterképzési programjain, valamint a doktori képzéseken. Széleskörű nemzetközi és hazai tudományos publikációs tevékenységet folytat. Érdeklődésének középpontjában a gazdasági növekedés térbeli aspektusainak, különösen az egyetemekről és az ipari kutatóintézetekből származó tudás áramlásának kutatása áll. E témakörben számos amerikai, európai, valamint magyarországi empirikus kutatás témavezetője, illetve résztvevője. Az amerikai egyetemi kutatóintézetekből származó tudományos-műszaki tudás regionális innovációkra gyakorolt hatásaival foglalkozó tanulmányai a témakör leggyakrabban hivatkozott munkái közé tartoznak. Tudományos kutatási eredményeinek a gazdaságpolitikai döntés-előkészítésben való megjelenését fontosnak tartja; ennek példája a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség részére készített hatáselemző modell. 2008-ban PTE „Arany Katedra" díjat kapott.

Székfoglaló előadásán, mely A tudástermelési függvénytől a fejlesztéspolitikai hatáselemzésig címet viselte, az ott megjelentek magas színvonalú előadást hallhattak, melynek középpontjában a gazdasági hatáselemző modellek, valamint a térbeli gazdaságmodellezés kihívásai és a földrajzi, makro és regionális modellek azokra adott válaszai álltak. Az előadáson Karunk számos kollégája jelent meg, amely kellően mutatja, hogy mekkora büszkeséggel és örömmel tölt el minket, hogy karunk oktatója ezzel az MTA levelező tagjává vált.

Ezúton is gratulálunk, és további sok sikert kívánunk szakmai pályafutása során!

Kapcsolódó Híreink

Újabb nemzetközi akkreditációs siker a KTK-n: EFMD BSIS label

A Közgazdaságtudományi Kar a tavalyi évben újabb 5 évre kiérdemelt EFMD programakkreditáció után újabb jelentős lépést..

Pécsiközgáz Bootcamp 2024

A Pécsiközgáz újra meghirdeti nyári táborát olyan gimnáziumi diákok számára, akik érdeklődnek a közgazdász képzések..

Sikeresen lezajlott a XII. MKE-PTE Nyári Műhelykonferencia

Április 19-én és 20-án, sikeresen lezajlott a XII. MKE-PTE Nyári Műhelykonferencia.

Lezajlott a XVI. Pécsi Pénzügyi Napok

2024. április 11-12-én, megrendezésre került a XVI. Pécsi Pénzügyi Napok a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi..

Ujvári János diplomadíj-pályázat 2023/24

A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala a 2023/2024. tanév tavaszi félévében ismét meghirdeti az Ujvári János diplomadíj..

Western Balkans–Visegrad ösztöndíj

A Western Balkans–Visegrad ösztöndíjprogram rövid távú tartózkodásokra nyújt finanszírozást két irányban.

Hackathon 2024

Március 20-21. között került megrendezésre a Simonyi Hackathon ötletverseny a Fenntarthatósági Központ és a Hidrogén..

WoP week

Megrendezésre került a WoP Week (World of Practice Week) március 18-22. között, melynek keretében 20 vállalati partner..