A fogyasztói viselkedés kutatásában egyre fontosabb szerepe van a neuromarketing eszközöknek, így a szemkamerának is. Az elmúlt években jelentősen nőtt az érdeklődés a technika iránt. Mutatjuk, hogyan.
Ahogy számos ágazatban, úgy a piackutatás terén is folyamatos innovációkra van szükség. Nem elegendő a jól bevált megoldások használata, hiszen az egyre jobb minőségű és nagyobb mennyiségű adat iránti igény és a technológiai fejlődés megköveteli az állandó előrelépést. Ezt támasztja alá az GreenBook évente megjelenő összefoglalója is, mely kitér a legújabb innovatív módszerekre és azok arányainak változására az ágazatban.
A koronavírus megjelenése megannyi területen újdonságokat hozott, mely elsőre inkább tűnhetett kihívásnak és nehezítő tényezőnek, mint valami új kezdetének. Számos tekintetben azonban az előrelépés lehetőségét jelentette ez a kényszerű helyzet. Nem meglepő, hogy a piackutatási iparágban is változást hozott, elegendő csupán az online technikák jelentőségének növekedésére gondolni.
A GRIT Report legutóbbi összefoglalóiból pedig azt is látjuk, hogy az innovatív módszerek iránti nyitottság is növekedésnek indult.
A pandémia ugyanis nem csak a magánemberek, de a vállalatok számára is bizonytalanságot hozott. Egy ilyen helyzetben pedig a túlélést az információ, az információt pedig a kutatás jelenti. Minél többet tud a vállalat a változó fogyasztói igényekről, annál könnyebben tud reagálni, ami egy bizonytalan helyzetben kritikus jelentőségű.
A GRIT Report évről évre információt szolgáltat arról - többek között -, hogy milyen az innovatív kutatási eszközök iránti nyitottság és azok használata a szolgáltatók és az ügyfelek körében.
A legfrissebb összefoglaló alapján, a kutató ügynökségek 42%-a, míg az ügyfelek 40%-a használja, vagy tervezi használni a kutatásaiban. Ezzel az eszköz a nyolcadik helyet foglalja el a feltörekvő piackutatási módszerek listáján.
Forrás: GRIT IP Report 3.3.22.pdf
A kizárólag 2022-es adatokat szemléltető diagramnál kifejezőbb információkat közöl az az összefoglaló tábla, mely a 2014-es év adatától indulva hasonlítja össze, a szemkamera használatot érintő, évről-évre kapott eredményeket. Az ábra jól szemlélteti, hogy mindkét szegmens esetén a növekvő tendenciát az eszköz használatában, emellett a pandémia megjelenését követő emelkedés, melynek több elsődleges oka a korábban már említett vírushelyzet okozta kiszolgáltatottság. Ide jó lenne egy ábra az általános képről, de nem tábláztat, inkább diagram
A szemkamera használatát 2014-től alapvetően növekedés jellemzi ügyféloldalon, a 2015-ös év kivételével. Kiemelendő azonban, hogy a vírus megjelenését követő években magasabb növekedés következett be, mint azelőtt, ami a korábban említett kiszolgáltatottság mellett, a szemkamerát alkalmazó mérési eljárás természetes elterjedésének is köszönhető. További megfigyelések alapján, a megrendelők alapvető motivációi között a bővítés és az értékteremtés emelendő ki, mely ugyancsak hozzájárult a modern technológiai eszközök iránti kereslet növekedéséhez.
Az ügyféloldalon mért eredményekhez képest, a szolgáltatói oldalon nagyon hasonló tendenciát látunk, ami talán az eltérő motivációs háttérrel ragadható meg legjobban. A beszállítók elsődleges célja a működési hatékonyság az adatgyűjtés és az adatfeldolgozás terén is.
Bár a pandémia hatására jelentősen növekszik az online technikák jelentősége (értve itt a teljesen új megoldásokat és a hagyományosan személyesen végzett, de online platformokra terelt megoldásokat is), úgy tűnik, hogy a nyitottság az innovatív eszközök iránt töretlen. A várakozásunk pedig az, hogy ezek a hatások erősítik egymást, hiszen a különböző kutatási módszereket együtt használva még izgalmasabb eredmények születnek.