Szakmai gyakorlat - Masaryk University

2022. június 3. 11:36

Az EDUC Szövetség cseh partneregyeteme, a Masaryk University három hónapos szakmai gyakorlati lehetőséget kínál az Erasmus keretén belül PTE hallgatók számára.

A cseh Masaryk University angol nyelvű felhívása alább olvasható:

We are currently opening an application call for the student traineeship programme at the International Office of the Faculty of Economics and Administration. We thought it would be great to offer this opportunity primarily to our EDUC Partner Universities students.

The internship starts in September and should last for at least three months. We are looking for a motivated, optimistic, and hard-working student who would be helping us with our agenda, ranging from international marketing activities and organizing events for international students to exchange programmes administration. A detailed description is available in the leaflet attached. The internship is unpaid, but students can apply for an Erasmus scholarship at their home university.

We would kindly like to ask if you could please share this offer with your students. It would be great to support our EDUC partnership through this trainee programme. Of course, we would be happy to promote your offers at our university as well.

Jelentkezési határidő: 2022. június 26.

További információk